Smog fotochemiczny

Smog fotochemiczny to smog, który powstaje w słoneczne dni podczas dużego ruchu ulicznego. Wygląda on jak mgła o brunatnym kolorze. W wyniku mieszania się spalin i światła słonecznego powstaje trujący gaz, jakim jest ozon.

Występowanie smogu fotochemicznego

Smog ten występuje w Los Angeles od czerwca do września, kiedy temperatura wynosi 24 – 30 stopni i wieje słaby wiatr.
Kolejnym miejscami występowania smogu są Meksyk, Ateny, Pekin, Kair oraz Bangkok. Smog fotochemiczny występuje także w Polsce, zwłaszcza wtedy, gdy jest duży ruch samochodowy.

Powstanie smogu fotochemicznego

Tlenki azotu i węglowodory obecne w spalinach wytwarzanych przez samochody za pomocą światła słonecznego wchodzą w reakcję chemiczną. Reakcja ta powoduje powstawanie silnych utleniaczy, jakimi są ozon, nadtlenek wodoru oraz acetaldehydy.

Jak chronić się przed smogiem?

W czasie zwiększonego stężenia smogu w powietrzu najlepszym rozwiązaniem jest przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie poziom smogu jest mniejszy.
Jeśli chcemy poprawić jakość powietrza w domu, trzeba uszczelnić drzwi i okna. W takich sytuacjach pamiętać trzeba o nawiewnikach powietrza, które zadbają o optymalną ilość tlenu w domu oraz zapobiegną gromadzeniu się tlenku węgla i wilgoci.